nft, nft w marketingu - kacpersikorski.com

Czym jest NFT i jak wykorzystać niewymienialne tokeny w marketingu?

Rok 2021 należał do NFT. Cyfrowe obrazki stały się trendem i podbiły serca osób z całego świata. Małpy, misie i pikselowe ludziki zagościły na awatarach największych celebrytów. Najpopularniejsze kolekcje osiągnęły horrendalne wyceny, które często przekraczały dziesiątki tysięcy dolarów. Wokoło projektów powstała też zaangażowana społeczność, która śledziła wszystkie najnowsze wiadomości. Aż w końcu przyszła bessa…

SPIS TREŚCI


Czym dokładnie jest token NFT?

Szał NFT Cię ominął? Nie masz zielonego pojęcia, czym są te wszystkie obrazki i dlaczego mogą kosztować miliony dolarów? Śpieszę z wyjaśnieniami! Postaram się, żeby były zrozumiałe. NFT to skrót od angielskiego non-fungible token. To coś w rodzaju unikatowej kryptowaluty. W przeciwieństwie do tradycyjnych tokenów ERC-20, takich jak Ethereum, są jednak niepodzielne i niewymienialne. Co to właściwie oznacza?

Że każdy token NFT ma unikalną wartość. W przypadku wspomnianego wcześniej Ethereum każdy token jest taki sam. Są wymienne i podzielne. Jeśli oboje posiadamy 1 ETH, możemy się zamienić. Nikt na tym nie straci. Możemy też wysłać sobie po 0.5 ETH. W przypadku niepodzielnych tokenów to niemożliwe.

Od strony technicznej NFT to zapisane na blockchainie dane. Na ich podstawie możemy zweryfikować, kto jest posiadaczem konkretnego tokena. Do określonych tokenów przypisywane są też dodatkowe informacje, dzięki czemu mogą one reprezentować cyfrowy lub fizyczny zasób np.: wideo, plik graficzny albo muzykę. Sposób działania technologii blockchain i NFT sprawia, że tokeny mogą być certyfikatami autentyczności. Pozwalają potwierdzić, że dana osoba (albo raczej adres portfela) jest właścicielem konkretnych danych zapisanych w sieci.

Sprawdźmy na przykładach

Nadal zbyt skomplikowane? Okej, wyobraź sobie namalowany przez Ciebie obraz. Jesteś jego autorem, a Twoje dzieło jest jedyne w swoim rodzaju. Nawet gdy ktoś go skopiuje – Ty stworzyłeś oryginał. W podobny sposób działają tokeny NFT. Każdy z nich wyróżnia się unikalnością.

Twój odcisk palca również przypomina NFT. Jest unikalny. Dzięki niemu odblokujesz telefon, otworzysz bramkę na siłowni albo dasz złapać się policji. Twój odcisk palca reprezentuje też coś konkretnego – Ciebie.

Czym charakteryzuje się rynek NFT?

W najlepszych momentach wartość niektórych cyfrowych dzieł sztuki zrównała się z wartością ciekawych mieszkań. Z tego względu rynkiem zainteresowali się głodni pieniędzy inwestorzy, dla których spekulacja wydawała się szansą na łatwy zarobek. Rynek boleśnie ich zweryfikował. Liczba transakcji zawieranych na OpenSea (największy marketplace) drastycznie spadła. Podobnie jak wartość wszystkich tokenów.

Widać wystrzał w górę… i niezły spadek. Statystyki pochodzą z serwisu DappRadar.

Czy to tylko chwilowa moda? Dla wielu osób obrazki za miliony to szczyt ludzkiej głupoty. Niewykluczone, że bańka pękła i wszystkie małpy oraz misie mają czas swojej świetności za sobą. Każdy medal ma jednak dwie strony, a za pikselowymi ludzikami kryje się interesująca technologia.

Upłynie jeszcze trochę czasu, zanim powstaną użyteczne produkty wykorzystujące NFT. Podobnie wyglądała bańka internetowa z początku XXI w. Większość firm z tamtego okresu przepadła, a nieliczni wybrańcy zbudowali znany nam dzisiaj internet. Czy to znaczy, że musimy zapomnieć o NFT na kolejne 10 lat? Oczywiście, że nie!

Już dzisiaj istnieją rozwiązania, które z powodzeniem wykorzystasz w wielu miejscach – również w świecie marketingu. Skala Twojej działalności będzie jednak ograniczona. 

Jak możesz inwestować w niewymienialne tokeny?

Jeżeli chcesz spróbować inwestowania w NFT, swój pierwszy token kupisz przez wspomnianą wcześniej platformę OpenSea. Przypomina ona dom aukcyjny, w którym znajdziesz oferty różnych artystów. Na rynek wejdziesz też, korzystając z giełdy Binance.

Pamiętaj jednak, że Twój wspaniały obrazek wcale nie musi zyskać na wartości. W momencie zakupu potraktuj go jako przedmiot kolekcjonerski. Nie nastawiaj się na olbrzymie zyski.

Czy większość NFT ma jakąkolwiek wartość? Niestety nie! Z tego względu jako nabywca pamiętaj, że nie jest to żaden produkt inwestycyjny. Możesz wybrać dużo bezpieczniejsze aktywa. Chociaż najdroższe sprzedane kolekcje potrafiły przynosić milionowe zyski, nie ma gwarancji, że taka sytuacja się powtórzy. 

Jakie zastosowania ma technologia NFT?

NFT to coś więcej niż tylko wirtualne dzieła sztuki. To ciekawe narzędzie, które znajdzie swoje zastosowanie w wielu różnych branżach. Gdzie konkretnie?

  • W modzie
  • W sporcie
  • W grach
  • W finansach
  • W muzyce

Dzięki wykorzystaniu NFT łatwo potwierdzić własność zasobów w świecie rzeczywistym. Zapisane na blockchainie dane pozwalają m.in. weryfikować autentyczność przedmiotów. Wyobraź sobie, że podczas zakupu ciuchów znanego projektanta, dostaniesz też token NFT. Przy sprzedaży szybko udowodnisz ich oryginalność. O praktycznych zastosowaniach przeczytasz więcej na akademii Binance.

Czy można wykorzystać NFT w marketingu?

Na NFT da się zarobić, jednak nie musisz ich kupować. Technologia ta oferuje wiele możliwości, które z powodzeniem zastosujesz w biznesie. Szczególnie obiecująco wygląda to szeroko pojętej branży rozrywkowej. Dlaczego?

Poruszyłem ten temat we wpisie dotyczącym wykorzystania blockchaina w marketingu. Tutaj szerzej opiszę różne zastosowania NFT. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że ludzie lubią kolekcjonować. Kupujemy pamiątki z wakacji i cieszymy się z gratisowych naklejek dołączonych do zamówienia.

Praktyczne zastosowanie

Wykorzystanie NFT wnosi kolekcjonowanie na zupełnie inny poziom. Pozwala dołożyć do niego mechanizmy grywalizacji. Jak zastosować to w praktyce? Załóżmy, że jesteśmy muzykami. Bez większego problemu stworzymy unikatową piosenkę, która będzie nagrodą dla najaktywniejszego fana na naszym Instagramowym profilu.

Sceptycy powiedzą, że utwór przecież da się wysłać mailem. To prawda, jednak taka forma jest po prostu gorsza. Dlaczego? Jeśli wykorzystujemy tokenizację, nagrodzona osoba będzie mogła sprzedać swój unikatowy przedmiot i zrobi to bez łamania praw autorskich. Co więcej, jako twórcy od każdej sprzedaży możemy zgarnąć określony procent. Będziemy też w stanie śledzić losy utworu, bo wszystkie transakcje zapisane są w sieci. Brzmi ciekawie, prawda?

Podchodząc do tego w sposób bardziej tradycyjny, muzyk mógłby najaktywniejszej osobie wysłać koszulkę lub płytę. To jednak wiąże się z kosztami i koniecznością wysłania fizycznego przedmiotu. W przypadku NFT jedyny koszt związany jest ze stworzeniem i zawarciem transakcji na sieci. Wysyłka natomiast to kwestia kilku kliknięć.

Aktywizuj swoich odbiorców poprzez: gry, handlowanie i zabawę

Przykład z góry pokazuje, jak wykorzystać NFT, żeby zachęcić odbiorców do regularnej aktywności w mediach społecznościowych. Nawet jeśli poszczególne osoby nie będą zainteresowane samą muzyką czy obrazkiem, czasem zmotywuje ich chęć zarobku. NFT można przenosić pomiędzy różnymi portfelami albo handlować nimi na rynku. Zapalony kolekcjoner często potrafi zapłacić dużo pieniędzy za unikalną zawartość od swojego idola.

Nagrody za aktywność to tylko jedno z wielu zastosowań. Ogranicza nas jedynie kreatywność. Równie dobrze możemy rozdawać tokeny podczas wydarzeń. Świetnie sprawdzą się także jako dodatek do zamówień. Posiadaczy można później wynagrodzić. Wystarczy dać im dostęp do zamkniętych grup albo zapraszać na eventy. To świetny sposób na budowanie więzi z odbiorcami.

Zbieranie NFT łatwo upodobnisz do gry. Hipotetycznie możesz skorzystać z rozszerzonej rzeczywistości znanej z Pokemon GO. Przygotowanie takiego produktu to trudniejsze zadanie, ale czy faktycznie go potrzebujesz? Gra może przyjąć formę pojedynczych zadań, za które użytkownicy otrzymają tokeny. Wrzuć na swojego Twittera informację, że każdy, kto doda na Instagrama zdjęcie z Twojego eventu, dostanie NFT. To zachęci odbiorców do podejmowania wysiłku.

Jak firmy wykorzystują NFT w marketingu cyfrowym?

Najłatwiej wskazać tutaj na przedsiębiorstwa z branży kryptowalut, bo regularnie korzystają z NFT do promocji swoich projektów. Część z nich właściwie istnieje dzięki NFT, ponieważ oferują produkty wykorzystujące tę technologię. Podam Ci jednak przykład bardzo tradycyjnej spółki, która zdecydowała się zbudować swój produkt związany z NFT.

Ta spółka to Poczta Polska, która w 2022 roku ogłosiła wydanie własnych tokenów. Kryptoznaczek to kolekcja zwykłych znaczków pocztowych, do których dołączony jest wirtualny odpowiednik na sieci blockchain. Sprawia to, że posiadacze fizycznych Kryptoznaczków mogą również odebrać go w cyfrowym świecie. Wirtualny Kryptoznaczek można po prostu trzymać w portfelu, ale da się go też sprzedać na aukcji. Pomogą w tym różnego rodzaju „giełdy NFT”.

Skoro Poczta Polska znalazła sposób na wprowadzenie NFT do swojej działalności, to jakie ograniczenia stoją przed innymi firmami? Najpoważniejszym z nich jest brak masowej adopcji. Jeżeli jednak w naszej grupie docelowej są osoby, które potrafią obsługiwać smartfony i różne aplikacje – możemy zaprosić je do świata krypto. Dzięki temu uzyskamy wiele nowych metod na zwiększenie zaangażowania odbiorców i dostarczenie im szeroko pojętej wartości.

Nikt nie wie, jaka przyszłość czeka Bitcoina, metaverse i inne rozwiązania znane z rynku kryptowalut. Potencjalnych zastosowań jest jednak cała masa – wystarczy ich poszukać. Nawet jeśli NFT nie doczekają się powszechnej akceptacji, to już dzisiaj dzięki nim stworzysz kreatywne kampanie marketingowe. Jeżeli temat Cię zainteresował, podziel się artykułem z innymi. Zastanówcie się, jak w praktyce wykorzystacie zdobyte informacje do osiągania swoich celów.

Kacper
Kacper
Od 2019 zajmuję się digital marketingiem. Tworzę treści, buduję zasięgi i pomagam rozwijać internetową działalność.