Obrazek główny do tekstu - Dobór słów kluczowych w SEO

Dobór słów kluczowych w SEO. Jak skutecznie dobrać frazy kluczowe?

Analiza słów kluczowych jest podstawą SEO. Dzięki słowom kluczowym wyszukiwarka lepiej rozumie treść i kieruje ją do odpowiednich użytkowników. Czy wiesz, jak dobrać frazy kluczowe do pozycjonowania strony? Dzisiaj pokażę Ci, jak przeprowadzić skuteczny dobór słów kluczowych. Opowiem o narzędziach i wytłumaczę, na jakie kwestie zwrócić uwagę.

Czym są słowa kluczowe dla wyszukiwarki Google?

Słowa kluczowe (keywords) zawarte w tekście informują wyszukiwarkę, o czym jest dana strona. Dzięki nim algorytm rozumie treść i potrafi przypisać ją do konkretnych fraz szukanych przez użytkowników. Frazy kluczowe odgrywają ważną rolę podczas wyszukiwania informacji w wyszukiwarce, bo pomagają użytkownikom znaleźć treści związane z ich pytaniami.

Algorytmy wyszukiwarek potrafią odmieniać słowa kluczowe, a nawet wyświetlać w wynikach wyszukiwania strony, na których nie ma określonych fraz. Dawniej wyszukiwarki kierowały się głównie tym, ile razy dane słowo kluczowe pojawiło się na stronie. W konsekwencji ludzie zaczęli na siłę dodawać do swoich artykułów jak najwięcej fraz kluczowych – często w wersji nieodmienionej. 

Czy w związku z tym umieszczanie słów kluczowych w treści straciło znaczenie? Niekoniecznie! Wyszukiwarka może wyświetlić Twoją stronę, nawet jeśli nie zoptymalizujesz jej pod dane słowo kluczowe. Mimo to Google ciągle bierze pod uwagę liczbę słów kluczowych w treści, a także występowanie fraz w nagłówkach czy meta tagach.

Ciągle musisz pamiętać, aby treść na stronie była nakierowana na konkretne frazy kluczowe. Dla wyszukiwarki będzie to ważna informacja, która pomoże przypisać podstronę do zapytań użytkowników. Zmieniły się jedynie zasady gry. Więcej nie znaczy lepiej!

Jakie są rodzaje słów kluczowych w SEO?

Zanim zabierzesz się za pierwszy dobór słów kluczowych, musisz poznać ich rodzaje. Pomoże Ci to wybrać słowa kluczowe, które mają potencjał pomimo tego, że nie są często wyszukiwane.

Słowa kluczowe ogólne: To ogólne frazy kluczowe, które najczęściej mają ogromną liczbę wyszukiwań. Przykłady ogólnej frazy kluczowej to m.in. “telewizor”, “odżywka białkowa” lub “laptop gamingowy”. Pozycjonowanie strony na ogólne słowa kluczowe jest bardzo trudne ze względu na ogromny ruch, który generują. Konkurencja nie śpi!

Długie ogony (long tail keywords): To rozbudowane słowa kluczowe, które składają się z fraz ogólnych i słów dodatkowych. Są mniej konkurencyjne, dzięki czemu łatwiej osiągnąć wysokie miejsca w wynikach wyszukiwania. Przykładem długiego ogona jest fraza „damskie buty zimowe rozmiar 38”. Pamiętaj jednak, że w długich ogonach nie tyle chodzi o ich długość, co małą liczbę wyszukiwań.

Lokalne słowa kluczowe: To słowa kluczowe, które odnoszą się do określonego obszaru. Słowa kluczowe lokalne są istotne dla firm, które chcą przyciągnąć klientów z określonego regionu. Przykładem takiej frazy jest “agencja marketingowa w Warszawie”.

Sezonowe słowa kluczowe: Są to słowa kluczowe, które zyskują popularność w określonych okresach. Mogą być związane ze świętami czy porami roku. Przykładem jest fraza “prezenty pod choinkę”, którą ludzie wyszukują w okolicach świąt Bożego Narodzenia.

Brandowe słowa kluczowe: To słowa kluczowe związane z konkretną marką, często bardzo popularną. Jako przykład podam frazę “buty do biegania nike”. Użytkownik, który wpisuje taką frazę, szuka produktów konkretnej firmy.

Transakcyjne słowa kluczowe: Są to słowa kluczowe, które sugerują, że użytkownik jest gotowy zrobić konkretną rzecz. Może to być zakup produktu czy pobranie programu. Przykładem jest “buty do biegania kup teraz”.

obrazek przedstawiający rodzaje słów kluczowych w SEO
Podsumujmy sobie najważniejsze rodzaje słów kluczowych.

Wybieranie wyłącznie często wyszukiwanych słów kluczowych nie gwarantuje sukcesów.

W zależności od charakteru strony może okazać się, że lokalne albo transakcyjne słowa kluczowe dowiozą lepsze wyniki. 

Skuteczny dobór słów kluczowych, jakie czynniki wziąć pod uwagę?

Przyjrzyjmy się teraz podstawowym czynnikom, które musisz uwzględnić, kiedy robisz research słów kluczowych. Na podstawie tych 4 punktów ocenisz, czy dane słowo kluczowe zasługuje na uwagę.

Miesięczna liczba wyszukiwań: Bez zaskoczenia, na pierwszym miejscu mamy miesięczną liczbę wyszukiwań. Chcemy, żeby nasze słowa kluczowe były często wyszukiwane. Niestety, im większy keyword, tym większa konkurencja. Nie zamykaj się na małe słowa kluczowe!

Trudność słowa kluczowego: Co z tego, że wybierzemy często wyszukiwany keyword, skoro konkurencja nie pozwoli nam zbliżyć się do top 10? Im większa konkurencja, tym więcej pracy (często również pieniędzy) potrzebujesz. Najpopularniejsze słowa kluczowe są zazwyczaj oblegane przez firmy z wielkimi budżetami. Wybierając łatwiejsze słowa, możesz m.in. poświęcić mniej czasu na tworzenie contentu, a mimo to osiągnąć dobre wyniki.

Długie ogony (long tail keywords): Ten punkt wiąże się z dwoma poprzednimi. Do tych ogólnych słów kluczowych zawsze warto znaleźć długie ogony. To frazy kluczowe, które są dużo rzadziej wyszukiwane. Mała liczba wyszukiwań sprawia, że konkurencja jest dużo mniejsza.

Intencje użytkowników: Wybierając słowa kluczowe, weź pod uwagę intencje użytkowników. Czy treść na stronie odpowiada temu, czego użytkownicy szukają wpisując w wyszukiwarkę określone frazy? A może oczekujemy od nich konkretnego działania i warto użyć transakcyjnych słów kluczowych? Zastanów się nad tym!

Pamiętaj, że korzystając z długich ogonów, ciągle możesz pozycjonować stronę na frazy ogólne. Podobnie sprawa wygląda w przypadku fraz lokalnych czy transakcyjnych. Na Twojej stronie mogą pojawić się różne słowa kluczowe. Pytanie tylko, które są dla Ciebie najważniejsze… 🙂

Najlepsze narzędzia SEO, które pomogą dobrać słowa kluczowe

Research słów kluczowych byłby niemożliwy (lub znacznie utrudniony) bez korzystania z narzędzi. Które narzędzia ułatwiają dobór fraz kluczowych? Sprawdźmy!

Planer słów kluczowych Google (klik): Planer słów kluczowych to darmowe narzędzie, które jest częścią panelu Google Ads. Jest bardzo intuicyjne. Po wejściu do panelu wystarczy kliknąć „Poznaj nowe słowa kluczowe”. Następnie wpisz przynajmniej jedną własną frazę albo podaj link do strony. Google wypluje Ci swoje propozycje keywordów.

Answer The Public (klik): Answer The Public pokaże Ci, jakie sprawy nurtują ludzi. Wystarczy wpisać słowo kluczowe, a Answer The Public przedstawi związane z nim pytania. Możesz wykorzystać je jako nagłówki albo wpleść w tekst. To narzędzie również jest darmowe.

Ahrefs Keyword Generator (klik): Ahrefs Keyword Generator przypomina Google Keyword Plannera, jednak nie wymaga rejestracji. Po wpisaniu słowa kluczowego wyświetlą Ci się powiązane propozycje. Obok nich znajdziesz też informacje na temat trudności i liczby wyszukiwań. To jedno z moich ulubionych narzędzi, które wspomagają dobór słów kluczowych.

Wyszukiwarka Google (klik): Skoro chcesz pozycjonować swoją stronę w wyszukiwarce, to weź pod uwagę jej propozycje. Wejdź w Google, wpisz swoją frazę ogólną i zobacz, ile ciekawych propozycji wyświetli się w podpowiedziach. Proponuję Ci wpisać Twoją frazę główną, zrobić spację, a następnie pojedynczo dopisywać różne literki.

Narzędzi jest dużo więcej, ale te 4 wystarczą, aby przygotować obszerną listę fraz kluczowych. Co najważniejsze, wszystkie są darmowe! Oczywiście możesz wykorzystać płatne programy, jednak bez tego również sobie poradzisz.

Jak sprawdzić słowa kluczowe konkurencji?

Zastanawiasz się, przy pomocy których narzędzi możesz sprawdzić frazy kluczowe konkurencji? Pokażę Ci kilka darmowych propozycji. 😉

Wtyczka SEOquake (klik): SEOquake to rozszerzenie do przeglądarki, które pozwoli Ci sprawdzić słowa kluczowe na stronach konkurencji. Wystarczy wejść na podstronę, kliknąć ikonkę rozszerzenia i wejść w zakładkę “density”. Wyświetli Ci się lista z najczęściej powtarzającymi się słowami (na danej podstronie).

Planer słów kluczowych Google (klik): Planer słów kluczowych umożliwia również wygenerowanie listy słów kluczowych na podstawie witryny. Wystarczy, że podasz link do strony konkurencji, a narzędzie wyświetli Ci propozycje powiązanych fraz kluczowych.

Ahrefs Keyword Rank Checker (klik): Znasz już słowa kluczowe konkurencji i chcesz sprawdzić, jak ich strona radzi sobie w wyszukiwarce? Możesz sprawdzić, na której pozycji pod danymi słowami kluczowymi wyświetla się określona podstrona. Wykorzystaj do tego darmowe narzędzie Ahrefs Keyword Rank Checker! Wystarczy, że wpiszesz domenę lub adres URL i frazę kluczową.

Jak przeprowadzić dobór słów kluczowych krok po kroku?

Znasz teorię, czas przejść do praktyki. Spróbujmy dobrać słowa kluczowe i zoptymalizować treść na stronie. Na wstępie muszę zaznaczyć, że skorzystam tylko z prostych metod. Można w tym zakresie zrobić więcej, ale to wymaga m.in. płatnych narzędzi oraz trochę czasu i wiedzy. Na samym początku zacznij od podstaw.

  1. Określ temat artykułu: Na samym początku musisz ustalić, czego będzie dotyczyła treść danej podstrony. Bez tego nie uda Ci się przygotować pasującej listy słów kluczowych.
  2. Znajdź główne słowo kluczowe: Masz pomysł na artykuł? Teraz znajdź pod niego główne słowo kluczowe. Może to być słowo ogólne, bo później poszukasz jeszcze długich ogonów. W tym momencie najprościej będzie otworzyć Ahrefs Keyword Generator, a następnie metodą prób i błędów sprawdzać frazy, które przychodzą Ci do głowy.
  3. Znajdź frazy poboczne w Ahrefs: Masz już główną frazę kluczową? Przyszedł czas na frazy poboczne. Jeżeli główną frazę znajdziesz przy pomocy Ahrefs Keyword Generator, narzędzie wyświetli Ci również frazy powiązane. Skopiuj pasujące słowa kluczowe do notatnika.
  4. Wykorzystaj podpowiedzi Google: Wpisz frazę główną w wyszukiwarkę i sprawdź podpowiedzi wyszukiwarki. Możesz też wyszukać danej frazy kluczowej i w wynikach wyszukiwania sprawdzić sekcje “inne zadawane pytania” oraz “podobne wyszukiwania”. Skopiuj pasujące frazy i zapisz je na później.
  5. Wykorzystaj Planer Słów Kluczowych Google: Skopiuj zapisane słowa kluczowe, wklej je w Planer Słów Kluczowych, a on poda Ci jeszcze więcej propozycji. Po przejściu tych kilku punktów masz już obszerną listę słów kluczowych.
  6. Wstaw słowa kluczowe w artykule: Masz już listę? Świetnie! Pamiętaj, żeby główne słowo kluczowe umieścić w meta tagach i nagłówku H1. Możesz przy tym użyć długich ogonów. Pozostałe słowa kluczowe po prostu postaraj się umieścić w treści (również w nagłówkach). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź artykuł o SEO copywritingu.
obrazek przedstawiający dobór słów kluczowych checklista
Jako podsumowanie wrzucam krótką checklistę.

Czy tyle wystarczy, aby zrobić idealny dobór słów kluczowych i zoptymalizować tekst? Oczywiście nie, mówimy tutaj o podstawowym zakresie. Jeżeli chcesz zrobić troszeczkę więcej, to do każdego słowa kluczowego warto dopisać informację o miesięcznej liczbie wyszukiwań i trudności. W ten sposób dowiesz się, które frazy kluczowe wymagają więcej uwagi.

Dodatkowo możesz użyć jeszcze narzędzia Answer The Public, sprawdzić frazy kluczowe na stronach konkurencji, a także skorzystać z płatnych wersji różnych programów. Każdy może mieć swój własny sposób na dobór odpowiednich słów kluczowych.

Jakie pułapki czekają podczas wyszukiwania fraz pod pozycjonowanie?

Na sam koniec opowiem o pułapkach, które czekają na Ciebie podczas wyszukiwania słów kluczowych. Część zagadnień już poruszyłem, ale przypomnijmy sobie te najważniejsze.

Nie kieruj się wyłącznie popularnością frazy: Jak już wspomniałem, większa popularność to potencjalnie większy ruch… ale też większa konkurencja. Jeżeli planujesz pozycjonować świeżą stronę, to wybieranie najpopularniejszych fraz kluczowych nie będzie optymalnym rozwiązaniem. Pamiętaj o długich ogonach i powiązanych słowach kluczowych, które są mniejsze, ale mogą zapewnić lepsze wyniki.

Weź pod uwagę intencje użytkowników: Jeżeli treść na Twojej stronie nie odpowiada temu, czego szukają użytkownicy, to słowa kluczowe nic nie zmienią. Osoba, która wpisuje w wyszukiwarkę “ćwiczenia na biceps filmy” prawdopodobnie nie będzie zainteresowana artykułem na 1000 słów.

Więcej nie znaczy lepiej: Jeżeli do swojego artykułu znajdziesz 100 słów kluczowych, to nie musisz wykorzystać ich wszystkich. Zamiast na siłę wplatać frazy kluczowe, przygotuj bardziej rozbudowany artykuł. Wyszukiwarka nie jest aż tak głupia i coraz lepiej rozumie kontekst wypowiedzi. Twój artykuł może wyświetlać się nawet po wpisaniu fraz, których nie ma w tekście.

Zbyt mało słów kluczowych: Fraz kluczowych może też być zbyt mało. Jeżeli temat wymaga rozbudowanego artykułu, a Ty znajdziesz do niego 5 słów kluczowych… to postaraj się bardziej. Ja do każdego artykułu staram się znaleźć przynajmniej 20 keywordów. Są one podpowiedzią, o czym warto napisać w tekście.

Błędy przy doborze słów kluczowych pogarszają Twoje wyniki. Kiedy zabierasz się za research słów kluczowych, postaraj się wykorzystać wskazówki z artykułu. Dzięki nim Twoje treści będą lepiej zoptymalizowane. 😉

Dopiero zaczynasz z SEO i chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej? Sprawdź mój wpis o podstawach SEO albo przejdź do kategorii SEO na moim blogu.

Kacper
Kacper
Od 2019 zajmuję się digital marketingiem. Tworzę treści, buduję zasięgi i pomagam rozwijać internetową działalność.