Użytkownicy internetu codziennie wpisują w wyszukiwarce Google około 8,5 miliarda haseł. Daje to około 99000 zapytań na minutę! Liczby robią wrażenie… ale właściwie to jak działa wyszukiwarka Google? W jaki sposób znajduje poszczególne strony i dlaczego niektóre z nich wyświetla wyżej, a inne niżej? Sprawdź! 👇
Czym jest i jak działa wyszukiwarka Google lub inna wyszukiwarka internetowa?
Wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, ułatwiają nam poruszanie się po internecie. Dzięki nim możemy szybko dostać się na różne strony internetowe, których w danym momencie potrzebujemy. Dostęp do informacji jest na wyciągnięcie ręki.
Wyszukiwarki internetowe przy pomocy tzw. robotów skanują i zapisują w swojej bazie miliardy stron internetowych. Analizują ich treść, dzięki czemu mogą ją dopasować do konkretnych zapytań użytkowników.
Bazę danych (indeks) wyszukiwarki można porównać do ogromnej biblioteki. Znajdują się w niej miliardy książek (stron internetowych). Nasze książki są posegregowane i ułożone na półkach. Nad utrzymywaniem porządku w bibliotece czuwają bibliotekarze (algorytm wyszukiwarki).
Nasi “bibliotekarze”, czyli algorytm wyszukiwarki, dbają o porządek. Dzięki nim każdy może szybko znaleźć to, czego potrzebuje. Nie musisz nawet znać tytułu książki (adresu strony)! Wystarczy, że powiesz, co Cię interesuje. Wtedy bibliotekarz pomoże Ci znaleźć odpowiednią lekturę. Ciekawe? Więcej na ten temat znajdziesz w artykule o podstawach SEO.
Zacznijmy jednak od tego, co musi się stać, aby strona w ogóle pojawiła się w bazie Google.
Na czym polega indeksowanie stron?
Żeby jednak strona wyświetlała się w wynikach wyszukiwania, wyszukiwarka musi ją znaleźć i dodać do swojej bazy. Właśnie na tym polega indeksowanie! Roboty wyszukiwarki skanują treść strony, zapisują je i wiążą z określonymi słowami kluczowymi. Dzięki temu Google wyświetla Ci pasujące strony, kiedy wpiszesz w wyszukiwarkę określone frazy kluczowe.
Właściciele stron internetowych mogą jednak stwierdzić, że nie chcą, aby Google wyświetlał ich stronę. Nie ma problemu! Wystarczy dodać w kodzie HTML tag “noindex”, a wyszukiwarka Google nie doda danej strony do swojego indeksu.
Zdarza się jednak, że to Google nie chce zaindeksować danej strony. Spowodowane jest to przez dwa czynniki:
- Wymagania techniczne: Żeby strona została zindeksowana, musi spełniać określone wymagania techniczne. Oznacza to m.in. że strona musi mieć prawidłowy kod i dobrze się wyświetlać.
- Zasady dotyczące spamu: Google dba o to, aby dostarczać użytkownikom treści wysokiej jakości. Jeżeli strona zawiera masę spamu, to Google może jej nie indeksować.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat indeksowania, sprawdź artykuł indeksowanie strony w Google. Wyjaśniłem tam, jak sprawdzić, czy strona jest dodana do indeksu oraz jak przyspieszyć ten proces.
Jak działa algorytm wyszukiwarki i czym jest ranking stron?
Algorytm wyszukiwarki to zestaw reguł, które decydują o tym, jakie strony internetowe wyświetlą się w odpowiedzi na zapytanie użytkownika.
Głównym celem działania algorytmu wyszukiwarki jest zapewnienie użytkownikowi trafnych i wartościowych wyników. Algorytmy są stale aktualizowane i doskonalone, aby lepiej zrozumieć intencje użytkowników i prezentować bardziej dopasowane wyniki.
Pojęcie ranking stron odnosi się do procesu ustalania kolejności, w jakiej strony internetowe wyświetlają się wyniki wyszukiwania. Ranking opiera się na wielu czynnikach, które mogą obejmować.
Dopasowanie tematyczne treści: Strony o treści związanej z zapytaniem użytkownika mają większą szansę na wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania.
Jakość treści: Algorytmy oceniają jakość treści na stronach i premiują te, które są: dokładne, pomocne i oryginalne.
Popularność i wiarygodność: Strony, które są często linkowane przez inne wiarygodne strony, mogą być uznane za bardziej wartościowe. Wpływa to na ich pozycje w wynikach wyszukiwania.
Optymalizację dla wyszukiwarek (SEO): Strony zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek będą osiągały lepsze wyniki. Na optymalizację wpływają wyżej wymienione czynniki, ale również kwestie techniczne i wiele innych elementów.
Lokalizację: W niektórych przypadkach lokalizacja użytkownika wpływa na wyniki wyszukiwania, szczególnie jeśli zapytanie ma charakter lokalny.
Algorytmy rankingowe uwzględniają setki, jeśli nie tysiące czynników, aby zapewnić jak najbardziej trafne i użyteczne wyniki wyszukiwania. Proces ten jest ciągle doskonalony. Twórcy wyszukiwarek cały czas starają się lepiej zrozumieć zachowania użytkowników i dostosować algorytmy do ich potrzeb.
Jak poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania (SEO)?
Na pozycję strony w wynikach wyszukiwania można wpłynąć. Żeby ją poprawić, trzeba dostosować stronę do wymagań wyszukiwarek. Proces optymalizacji strony internetowej (Search Engine Optimization) składa się z wielu elementów, takich jak.
Optymalizacja treści: Treść na stronie musi być wartościowa, przydatna dla użytkowników. Dodatkowo powinna zawierać słowa kluczowe, odpowiednią strukturę oraz elementy dodatkowe, takie jak obrazki. Więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie o SEO copywritingu.
Optymalizacja struktury strony: Strona musi mieć przejrzystą strukturę. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby najważniejsze podstrony serwisu były łatwo dostępne. Dodatkowo ważne jest, aby nawigacja po stronie była prosta.
Optymalizacja prędkości: Szybsze strony mogą uzyskać lepsze wyniki w wyszukiwarkach. Dlatego ważne jest, aby prędkość ładowania strony była jak najlepsza. Podczas optymalizacji warto wykorzystać narzędzia, takie jak Google PageSpeed Insights.
Linki przychodzące: Linki przychodzące z witryn o wysokiej reputacji zwiększają zaufanie i autorytet witryny w oczach wyszukiwarek. Dobrze opracowana strategia link buildingu jest kluczowa dla uzyskiwania dobrych wyników.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa SEO? Jeżeli dopiero zaczynasz z optymalizacją stron, sprawdź mój wpis “Podstawy SEO”.
Jak działa wyszukiwarka Google – podsumowanie
Teraz wiesz już, jak działa wyszukiwarka Google. Na sam koniec mam jeszcze krótki filmik. Firma Google przygotowała film wyjaśniający, jak działa ich wyszukiwarka. Zobacz, co oni mówią na ten temat.