Obrazek główny do tekstu - Link building

Link building w strategii SEO. Na czym polega i jak pozyskiwać linki zwrotne?

Pozycjonowanie strony składa się z wielu elementów. Poza optymalizacją techniczną i unikalnym contentem ważne są również linki przychodzące. Czym one są? Na czym polega link building? Jak pozyskać wartościowe linki? Przygotowałem dla Ciebie przewodnik, który wprowadzi Cię do tematu skutecznego link buildingu w SEO.

Czym jest link building?

Link building to proces polegający na zdobywaniu linków do Twojej strony (backlinków), które pochodzą z innych serwisów. Jest on kluczowym elementem strategii SEO, ponieważ linki przychodzące pomagają zwiększyć autorytet strony i poprawić jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Wyszukiwarki internetowe traktują backlinki jako sygnały, że strona jest wartościowa i godna zaufania. Im więcej wartościowych serwisów linkuje do Twojej witryny, tym większe prawdopodobieństwo, że zajmiesz lepsze miejsce w wyszukiwarce. Co ciekawe, backlinki mogą pomóc również przy indeksowaniu stron.

Liczba i jakość linków zewnętrznych jest obok wartościowych treści jednym z najważniejszych czynników wpływających na pozycję w wynikach wyszukiwania Google.

Twoja strona ma zoptymalizowane treści i mimo to wyświetla się niżej od stron konkurencji? Pozyskanie kilku odnośników może poprawić jej pozycję.

obrazek przedstawiający jak działa link building

Kiedyś wyłącznie liczba linków przychodzących miała znaczenie. Najwyższe pozycje osiągały te domeny, które pozyskały najwięcej odnośników. Wszystko zmieniło się 4 października 2013 roku, kiedy wyszukiwarka Google wdrożyła algorytm Pingwin.

Od tego momentu backlinki różnią się wartością. Najbardziej liczą się te, które pochodzą z powiązanych tematycznie witryn o dobrej reputacji. Mają one większą moc pod kątem SEO niż te pochodzące z niezwiązanych tematycznie witryn o niskiej jakości. Słabe i spamerskie odnośniki z podejrzanych domen mogą wręcz zaszkodzić.

Wiesz już, co to jest link building. Teraz pokażę Ci, z jakimi rodzajami linków możesz spotkać się podczas pozycjonowania. Wyjaśnię Ci również, jakie jest ich znaczenie. Bo… poszczególne linki różnią się od siebie.

Jakie są najważniejsze rodzaje linków w SEO?

Istnieje kilka różnych rodzajów backlinków, a każdy z nich ma swoje cechy i inaczej wpływa na pozycję strony. Ja omówię dwa rodzaje, które mają największe znaczenie z punktu widzenia link buildingu.

Link dofollow

Odnośniki typu dofollow charakteryzują się tym, że przekazują wartość SEO i są śledzone przez roboty wyszukiwarek. Co to znaczy? Jeżeli jedna witryna linkuje do drugiej za pomocą odnośnika dofollow, to przekazuje swoją siłę SEO – tak zwany „link juice”.

Moc jednej strony przechodzi na drugą, dzięki czemu pomaga jej w pozycjonowaniu. Atrybut dofollow jest domyślnym atrybutem linków. Jeżeli dodajesz jakiś odnośnik np. w WordPressie, to z automatu ma on ustawiony atrybut dofollow.

Link nofollow

Link z atrybutem nofollow nie przekazuje wartości SEO i nie jest śledzony przez roboty wyszukiwarek. Tworzy się go przez dodanie atrybutu rel=”nofollow” w kodzie HTML. Informuje to roboty wyszukiwarek, żeby nie śledziły tego linku ani nie przekazywały wartości SEO do strony docelowej.

Atrybut nofollow często stosuje się w przypadku linków reklamowych i sponsorowanych. Zazwyczaj takie odnośniki występują też w komentarzach na blogach albo w postach na forach internetowych. W zasadzie wszędzie tam, gdzie nie chcemy przekazywać wartości SEO.

W procesie link buildingu odnośniki dofollow są zazwyczaj bardziej pożądane, ponieważ wpływają na pozycję strony. Jednak odnośniki nofollow również mają swoje zastosowania. Są one ważne, jeśli chcemy zrównoważyć profil backlinków i uniknąć kar za łamanie wytycznych Google. Czym jest profil linków i jak wpływa na działania SEO?

Czym jest profil linków?

Profil linków to zbiór wszystkich odnośników prowadzących do danej witryny internetowej. Jest on ważny w kontekście SEO, ponieważ jego skład ma istotny wpływ na pozycję w wyszukiwarce. Na profil składają się czynniki, takie jak:

Liczba odnośników: Podstawowym czynnikiem opisującym profil linków jest ich liczba. Teoretycznie im większa liczba linków zewnętrznych, tym lepiej. Niestety poza nią liczą się również inne rzeczy.

Jakość odnośników: Na profil linków wpływa również ich jakość. Wyszukiwarki preferują odnośniki pochodzące z domen o wysokiej reputacji i związanych tematycznie ze stroną docelową. Linki zewnętrzne z domen o niskiej jakości mogą szkodzić i obniżać pozycję.

Dofollow i nofollow: Ważne są również proporcje między odnośnikami typu dofollow i nofollow. Zrównoważony profil linków powinien zawierać różne rodzaje odnośników.

Anchor text: Kolejnym elementem tworzącym naturalny profil odnośników zewnętrznych jest anchor text. Anchor text to fragment tekstu, pod którym ukryty jest link. Z punktu widzenia SEO najlepiej sprawdza się, jeśli dany link chowa się pod głównym słowem kluczowym, na które pozycjonujemy stronę. Jeżeli jednak wszystkie linki będą miały anchory ze słowami kluczowymi, to profil odnośników przestaje być naturalny.

Zróżnicowany i naturalny profil linków jest niezwykle ważny podczas działań link buildingowych. Musisz dbać o to, aby odnośniki pochodziły z różnych źródeł i miały zróżnicowany anchor text. Dodatkowo podczas budowania linków musisz pozyskiwać zarówno odnośniki dofollow, jak i nofollow.

Wiesz już całkiem sporo, a teraz zbierzmy wszystkie informacje razem. Zobacz, jakie są dobre praktyki link buildingu! 👇

Czym charakteryzuje się skuteczny link building?

Celem link buildingu jest zwiększenie autorytetu strony w oczach wyszukiwarki. Żeby tak się stało, musisz pamiętać o 3 najważniejszych punktach. Zadbaj o te aspekty, a algorytm Google doceni Twoją stronę.

Musisz pozyskiwać wartościowe linki

Liczba linków jest ważna, ale ich jakość jeszcze ważniejsza! Skup się na tym, aby pozyskiwać linki zewnętrzne z powiązanych tematycznie i renomowanych stron.

Jeżeli linki pochodzą z takich serwisów, to mają one dużo większe znaczenie. Jeden odnośnik z portalu o wysokim autorytecie bardziej wpłynie na Twój marketing w wyszukiwarce niż kilkadziesiąt odnośników ze słabych witryn.

Masz okazję pozyskać link z naprawdę solidnej strony? W takim razie postaraj się, żeby anchor textem było główne słowo kluczowe, pod które pozycjonujesz stronę. Link ze strony o dużej renomie ma niezwykłą moc, dlatego warto wzmocnić go odpowiednim anchorem.

Musisz unikać spamerskich stron

A co w przypadku, jeżeli link do twojej strony pochodzi z spamerskiego serwisu? Albo strony, która udostępnia kontrowersyjne treści? W takim wypadku najlepiej go usunąć, ponieważ może on zaszkodzić Twojej witrynie.

W tym celu możesz użyć narzędzia Google Disavow. Wystarczy, że w wymaganym formacie prześlesz listę backlinków, które chcesz usunąć.

Postaraj się też nie pozyskiwać linków ze śmieciowych stron. Chociaż jest to kuszące (bo zazwyczaj łatwo je pozyskać), to nie wpłynie na Twoje działania SEO. Wręcz przeciwnie – może zaszkodzić. Trzymaj się źródeł linków, które mają dobrą reputację.

Musisz dbać o naturalny profil linków

Na samym końcu pamiętaj, że link building polega na pozyskiwaniu zróżnicowanych backlinków. Dbaj o to, aby ich profil był naturalny. 

Jak pozyskiwać linki zewnętrzne?

No dobrze, a jak wygląda link building w praktyce? Jak pozyskiwać backlinki do strony? Istnieją różne metody, z których możesz skorzystać. Pokażę Ci 5 sposobów, dzięki którym zdobędziesz linki z wartościowych stron.

Wymiana linków

Pierwszą metodą jest zwykła wymiana. Warto zapytać o to Twojego partnera biznesowego albo nawet znajomych. Może będą chcieli wymienić się z Tobą backlinkami? Jest to strategia, na której zyskują obie strony. Nawet jeżeli nie znasz nikogo, kto prowadzi serwis internetowy… nic straconego. 

Wystarczy, że dołączysz do odpowiednich grup na Facebooku albo założysz konto na tematycznym forum. W erze powszechnego dostępu do internetu i mediów społecznościowych tak naprawdę nic Cię nie ogranicza. Dołącz do grupy tematycznej i po prostu zadaj pytanie.

Artykuły sponsorowane

Jeżeli nie wymiana, to co? Kolejna metoda pozyskiwania backlinków to artykuły sponsorowane. Polega ona na płaceniu za opublikowanie treści z linkami zewnętrznymi. W zasadzie chodzi o kupowanie backlinków.

Pierwszy krok to nawiązanie kontaktu z serwisami oferującymi publikację artykułów sponsorowanych. Zazwyczaj pomagają w tym specjalne platformy, takie jak WhitePress. Następnie należy przygotować artykuł zawierający backlinki i wysłać go w celu publikacji.

Po akceptacji artykuł zostanie opublikowany, a Ty uzyskasz backlinka. Metoda jest popularna, ale wiąże się z wydatkami. Jeden artykuł w renomowanym serwisie to koszt rzędu kilku tysięcy złotych.

Wpisy gościnne

Kolejną z metod używanych do pozyskiwania backlinków są wpisy gościnne. Jest ona podobna do wpisów sponsorowanych, jednak w tym wypadku nie trzeba za nic płacić. Mimo to czeka Cię inne wyzwanie!

Musisz znaleźć kogoś, kto będzie chciał opublikować artykuł z linkiem do Twojej strony. Dlaczego ktokolwiek miałby się na to zgodzić?

Bo w niektórych przypadkach będzie to tańsza opcja niż zamówienie artykułu u copywritera. Pamiętaj, że wartościowy content to podstawa SEO. Przygotowanie merytorycznego artykułu w zamian za link do strony to uczciwa wymiana. Szczególnie jeśli jesteś ekspertem branżowym.

Profile osobiste

Zauważ, że na wielu stronach podczas rejestracji możesz dodać różne informacje o sobie. Szczególnie widać to podczas zakładania kont na portalach społecznościowych, gdzie zazwyczaj podajesz swoje: imię, nazwisko, informacje kontaktowe i… adres strony WWW.

Dokładnie tak, podczas tworzenia różnych kont bardzo często możesz podlinkować swoją stronę.

Takie linki zazwyczaj mają atrybut nofollow, ale mogą pomóc przy różnicowaniu profilu backlinków. A jeżeli aktywnie udzielasz się na danym portalu, to link z profilu może stać się wartościowym źródłem ruchu na stronę.

Budowanie linków na podstawie konkurencji

Ostatnią z metod jest kopiowanie backlinków od konkurencji. Żeby to zrobić, będą Ci potrzebne narzędzia SEO do sprawdzania backlinków. Na szczęście istnieje kilka darmowych programów, o których powiem Ci za chwilę.

Kopiując backlinki od konkurencji, spotkasz się z różnymi stronami i metodami umieszczania linków. Nie będę opisywał wszystkich możliwych opcji, bo jest ich za dużo. Takie działanie opiera się na metodzie prób i błędów, bo część backlinków będzie niemożliwa do skopiowania.

Pozyskując tego typu linki, pamiętaj o zasadach skutecznego link buildingu.

Narzędzia przydatne podczas realizacji strategii link buildingu

Przejdźmy teraz do narzędzi, które przydają się podczas budowania backlinków. Jest ich dużo, ale ja wybrałem 4 (moim zdaniem) najciekawsze.

Ahrefs Backlink Checker

Zastanawiasz się, jak sprawdzić backlinki konkurencji? Pomoże Ci backlink checker od Ahrefs. Narzędzie to ma zarówno darmową (klik), jak i płatną wersję. Żeby zdobyć wersję płatną, trzeba wykupić dostęp do całego Ahrefsa. Ceny zaczynają się od 99$ miesięcznie, więc jest to opcja dla osób, które zawodowo zajmują się SEO. Niemniej jednak darmowa wersja pozwala na całkiem sporo.

Neil Patel Backlink Checker

To kolejne narzędzie SEO, dzięki któremu sprawdzisz linki prowadzące do stron konkurencji. Podobnie jak w przypadku Ahrefsa, ma ono wersję darmową i płatną. Oczywiście wersja darmowa jest ograniczona, ale ciągle pozwala pozyskać wartościowe informacje. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku Ahrefs Backlink Checkera.

Contadu

Contadu to narzędzie, które pomaga tworzyć zoptymalizowany content. Dlaczego umieściłem je obok typowych narzędzi do budowania backlinków? Ponieważ Contadu możesz wykorzystać do tworzenia artykułów sponsorowanych albo wpisów gościnnych.

Dzięki temu link do Twojej strony znajdzie się w otoczeniu wartościowych treści. A jeżeli dany artykuł przyciągnie ruch z wyszukiwarki, to część osób za pośrednictwem backlinka może trafić na Twoją stronę.

Google Search Console

Na sam koniec zostawiam podstawowe narzędzie każdego SEOwca, czyli Google Search Console. Dzięki niemu możesz m.in. sprawdzić linki prowadzące do Twojej strony albo usunąć te, które są szkodliwe.

Mam nadzieję, że artykuł rozjaśnił Ci temat link buildingu. Pamiętaj, że powiedziałem Ci o samych podstawach. A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pozycjonowaniu, to sprawdź mój artykuł o podstawach SEO albo zajrzyj do zakładki SEO.

Kacper
Kacper
Od 2019 zajmuję się digital marketingiem. Tworzę treści, buduję zasięgi i pomagam rozwijać internetową działalność.