Obrazek główny do tekstu - podstawy seo

Podstawy SEO, poznaj podstawy optymalizacji stron pod wyszukiwarkę

Z wyszukiwarki Google prawdopodobnie korzystasz codziennie. Szukasz w niej wiadomości i treści rozrywkowych. Czy kiedykolwiek przyszła Ci do głowy myśl, dlaczego jedna strona wyświetla się wyżej od drugiej? Chociaż ludzie regularnie używają Google, to większość z nich nie ma pojęcia o zasadach działania wyszukiwarki. Jeśli jednak oprócz konsumowania treści również je tworzymy, warto poznać podstawy SEO.

Co to jest SEO?

Wyszukiwarka internetowa przypomina największą bibliotekę na świecie. Znajdziesz w niej setki milionów książek. Na przejrzenie ich wszystkich braknie Ci życia, nawet jeśli ograniczysz się do jednej kategorii.

Podobnie jest ze stronami internetowymi. Obejrzysz tylko te, które będą w zasięgu wzroku. Poznaj podstawowe zasady SEO i dowiedz się, jak wyszukiwarka ustala kolejność wyświetlanych stron.

Przenieśmy się wyobraźnią do naszej ogromnej biblioteki. Regały są tak wysoookie, że ciężko zauważyć czubek. Uginają się pod ciężarem książek. Niektóre z nich znajdują się tak nisko, że możesz je dotknąć ręką. Inne za to leżą na samej górze i pokrywa je warstwa kurzu.

Załóżmy, że nie szukasz konkretnej książki – interesuje Cię tylko określona tematyka. Dużo łatwiej będzie Ci wziąć te, które znajdują się niżej. Podobnie jest z wynikami wyszukiwania.

Jeżeli nie szukasz konkretnej strony, to prawdopodobnie wejdziesz na taką, którą wyszukiwarka wyświetli na górze – inne pominiesz.

Skoro pierwsze trzy wyniki wystarczająco zaspokoją Twoją ciekawość, po co szukać dalej? Nawet jeśli ktoś będzie wyjątkowo zainteresowany danym tematem, to ile stron przejrzy? 10? 20? Na pewno nie wszystkie. To po prostu niemożliwe!

Dlatego właścicielom stron zależy, żeby ich serwisy wyświetlały się jak najwyżej.

Z pomocą przychodzi tytułowe SEO (search engine optimization). SEO to proces optymalizacji strony internetowej pod wymagania wyszukiwarki. Ma on sprawić, że strona będzie wyświetlała się na wysokich pozycjach. Im dostosowana strona, tym wyżej się wyświetli. Wiesz już, czym jest SEO – idziemy dalej.

Jak działa wyszukiwarka internetowa i jak określa pozycje w wynikach wyszukiwania?

Wróćmy do przykładu z biblioteką. Wyobraźmy sobie bibliotekarza, który dba o naszą bibliotekę. Jednym z jego zadań jest układanie książek na regałach. Oczywiście mógłby to robić całkowicie przypadkowo, jednak trzyma się określonych wytycznych.

Bibliotekarz analizuje każdą książkę i decyduje, jaką potencjalnie wartość daje ona czytelnikowi. Ma listę kryteriów, według których je ocenia. Jeśli książkę wyróżnia wysoka jakość, to umieszcza ją w łatwo dostępnym miejscu. Co jakiś czas przeprowadza też aktualizację i sprząta regały.

W przypadku wyszukiwarki internetowej takim bibliotekarzem jest algorytm. Jego zadaniem jest sprawdzanie stron i układanie ich w wynikach wyszukiwania. Na pozycję strony wpływają różne czynniki, jednak najważniejsza zasada brzmi – strona ma być wartościowa dla użytkownika.

W przypadku książek na ich atrakcyjność wpływa m.in.: okładka, autor i tematyka. Wyszukiwarki również mają swoje zasady, według których określają atrakcyjność stron internetowych. Jest ich dużo. Jedne są ważniejsze, a inne trochę mniej. Zaliczamy do nich m.in.: treść, czas spędzony na stronie, szybkość ładowania czy optymalizację znaczników meta title i meta description.

Chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu wyszukiwarki? Sprawdź mój artykuł jak działa wyszukiwarka Google. Ja natomiast zabieram się za dalsze wyjaśnianie podstaw SEO.

Zanim zabierzesz się za podstawy SEO, wyszukiwarka musi najpierw znaleźć Twoją stronę

Żeby strona mogła wyświetlić się w wynikach wyszukiwania, Google musi ją zindeksować. Co to znaczy? Chodzi o dodanie strony do bazy danych wyszukiwarki. W przypadku biblioteki analogicznym procesem jest zakup nowych książek. Nie wypożyczysz z biblioteki książki, której tam nie ma.

Podobnie w przypadku Google. Nie znajdziesz strony w organicznych wynikach wyszukiwania strony, która nie jest zindeksowana.

Roboty Google mogą zindeksować Twoją stronę bez podejmowania przez Ciebie jakichkolwiek działań. Pamiętaj jednak, że proces może trwać bardzo długo. Żeby strona w miarę szybko została zindeksowana, najlepiej samemu poinformować wyszukiwarkę o jej istnieniu.

Na czym dokładnie polega indeksowanie i jak je przyspieszyć? Omówiłem to w artykule indeksowanie strony w Google. Sprawdź go jeżeli potrzebujesz więcej informacji. A ja poniżej przedstawię dwie metody, które mogą przyspieszyć indeksowanie.

Najpierw musisz połączyć stronę z narzędziem Google Search Console, a następnie poprzez panel dodać mapę witryny. Później możesz również poprosić wyszukiwarkę o zindeksowanie konkretnych podstron. Aby to zrobić, trzeba wkleić link do danej podstrony w polu „sprawdzanie adresu URL”, a potem kliknąć „poproś o zindeksowanie”. 

grafika przedstawiająca metodę sprawdzania indeksowania strony w Google z wykorzystaniem sprawdzania adresu URL przez Google Search Console

Niestety mimo wykonania powyższych kroków, wyszukiwarka może dalej nie indeksować strony. O wszelkich problemach dowiesz się z zakładki „stan” w narzędziu Google Search Console. Z racji tego, że poruszamy jedynie podstawy SEO, nie będziemy teraz zajmować się tym zagadnieniem. Możesz sprawdzić artykuł, o którym wspomniałem wyżej.

Podstawy SEO – co wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania?

Jakie elementy decydują o widoczności Twojej strony w Google? No cóż, algorytm Google bierze pod uwagę wiele różnych czynników. Omówię te elementy, które są najważniejsze pod kątem SEO strony.

Wróćmy na chwilę do naszej biblioteki. Autor książki sam decyduje, co w niej umieści. Ma także wpływ na okładkę czy reklamę. To od jego działań zależy, czy książka będzie wartościowa dla czytelnika. Jeżeli zapomni o zasadach… no cóż, bibliotekarz umieści książkę na trudno dostępnych półkach.

Takie same reguły gry obowiązują właścicieli stron internetowych. To właśnie oni decydują, co użytkownik zobaczy po wejściu na ich witrynę. Atrakcyjną stronę dostosowaną do jego potrzeb i przestrzegającą zasad algorytmu albo bezwartościowy śmietnik – ewentualnie coś pomiędzy.

Optymalizacja treści na stronie

Pierwszym czynnikiem ważnym z punktu widzenia SEO jest optymalizacja treści na stronie. Wartościowy content w kontekście SEO jest jedną z najpotrzebniejszych rzeczy, ponieważ to on decyduje, czy strona będzie wartościowa dla użytkownika. Podczas tworzenia treści musisz kierować się kilkoma zasadami.

Unikalność: Treści muszą być unikalne. Kopiowanie contentu z innych stron negatywnie wpłynie na pozycję w wynikach wyszukiwania. Co więcej, Google możne nawet nie zindeksować strony WWW.

Długość: Tekst powinien być tak krótki, jak to możliwe i tak długi, jak to niezbędne. Stawiamy na konkrety, ale musimy wyczerpać temat.

Jakość: Zawartość strony musi mieć odpowiedni poziom merytoryczny. Spamerskie albo bezwartościowe treści nie są w stanie skutecznie zwiększyć widoczności strony.

Optymalizację treści zaliczamy do działań on-site SEO, czyli optymalizacji bezpośrednio na stronie. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie treści tworzyć? Sprawdź artykuł SEO copywriting, w którym szerzej omówiłem zasady pisania tekstów pod SEO.

Słowa kluczowe na stronie

Słowa kluczowe są pojęciami lub frazami, które użytkownicy wprowadzają do wyszukiwarki, aby znaleźć informacje na dany temat. Znaczenie słów kluczowych w kontekście pozycjonowania stron w wyszukiwarkach jest ogromne. Odpowiednie użycie słów kluczowych w treści, w nagłówkach, meta tagach itd. pozwala wyszukiwarkom lepiej zrozumieć temat i treść strony. 

Jednakże, nadużywanie słów kluczowych może być uznane za spam przez wyszukiwarki i prowadzić do obniżenia pozycji strony. Dlatego ważne jest, aby stosować słowa kluczowe naturalnie i zgodnie z kontekstem. Chcesz dowiedzieć się więcej o słowach kluczowych? Zajrzyj do artykułu dobór słów kluczowych w SEO.

Linki przychodzące

Linki przychodzące są to odnośniki umieszczone na innych stronach internetowych, które kierują użytkowników do Twojej strony. Są one istotnym elementem działań SEO. Pomagają zwiększyć autorytet strony w oczach wyszukiwarek, takich jak Google. Dzięki temu wpływają na jej pozycję.

Linki przychodzące działają podobnie, jak przycisk „udostępnij” w mediach społecznościowych. Mają jednak większą wartość, bo długoterminowo wpływają na zwiększanie widoczności strony.

Pozyskiwanie linków przychodzących zaliczamy do działań off-site SEO, czyli działań poza stroną. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie jest znaczenie linków przychodzących w strategii SEO? Sprawdź artykuł link building w strategii SEO.

Techniczne SEO

Techniczne SEO to część optymalizacji stron internetowych, która skupia się na poprawie struktury technicznej witryny. Ma ona na celu poprawę widoczności i indeksowalności przez wyszukiwarki internetowe. Kluczowe elementy technicznej optymalizacji SEO to m.in. przygotowanie właściwej struktury strony, optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych czy poprawa czasu ładowania strony.

I wiele innych czynników

Czynników ważnych podczas pozycjonowania i optymalizacji strony jest więcej. W tym wpisie chciałem jedynie nakreślić, jak Google ustala kolejność w wynikach wyszukiwania. Wprowadzić Cię do świata pozycjonowania. Wiesz już, jak działa wyszukiwarka. Znasz też najważniejszą zasadę – strona ma być wartościowa dla użytkownika. Wiedza ta tworzy fundament do dalszej zabawy z pozycjonowaniem.

Kacper
Kacper
Od 2019 zajmuję się digital marketingiem. Tworzę treści, buduję zasięgi i pomagam rozwijać internetową działalność.