Obrazek główny do tekstu - Czym jest SEO copywriting?

SEO copywriting, jak pisać teksty SEO? (zasady SEO copywritingu)

Czy SEO copywriting to tworzenie treści wyłącznie pod wyszukiwarkę? A może zoptymalizowany tekst musi nieść wartość dla użytkownika? Zobacz, jakie znaczenie dla Twojej strategii SEO ma zoptymalizowany content i jakie zasady musisz uwzględnić. Poznaj wszystkie tajemnice SEO copywritingu!

Czym jest SEO copywriting?

SEO copywriting to sztuka pisania tekstów atrakcyjnych dla użytkowników i zoptymalizowanych pod kątem wyszukiwarek internetowych. Dzięki nim strona internetowa pojawia się wysoko w wynikach wyszukiwania i zdobywa darmowy ruch. To z kolei zazwyczaj przekłada się na większą liczbę klientów lub większe dochody z reklam.

Dawniej SEO copywriting kojarzył się z umieszczaniem jak największej liczby słów kluczowych w tekście. A dzisiaj?

SEO copywriting to znacznie więcej niż tylko umiejętność dodawania fraz kluczowych w artykule. Optymalizacja treści obejmuje również inne elementy, takie jak m.in.: tworzenie znaczników meta, optymalizację nagłówków, a także wydłużanie czasu spędzanego na stronie.

Głównym zadaniem wyszukiwarki jest przedstawienie użytkownikom treści, która zaspokaja ich potrzeby. Teksty SEO muszą dawać wartość odbiorcom! W przeciwnym razie wyszukiwarka umieści je na niższych pozycjach i ograniczy generowany ruch.

SEO copywriting to balansowanie między pisaniem wartościowych artykułów, a optymalizowaniem ich pod algorytmy wyszukiwarek.

Tekst przygotowany w ramach SEO copywritingu nie powinien więc odstraszać odbiorców dziwnymi słowami kluczowymi i nieprawidłowymi zdaniami. Pamiętaj, że jakość treści jest najważniejsza! Piszesz dla użytkowników, a nie dla robota wyszukiwarki.

Podstawowe zasady SEO copywritingu, czyli jak pisać teksty SEO

W skrócie wyjaśniłem już, czym jest SEO copywriting. Przejdźmy do kolejnego etapu w którym omówię, jakie są podstawowe zasady pisania tekstów SEO. Skupimy się wyłącznie na fundamentach dotyczących optymalizacji treści. Pamiętaj, że wszystkich wytycznych jest jeszcze więcej.

Wartościowa treść: Wartościowy content to podstawa! Bez niego możesz zapomnieć o dobrych wynikach. Wyszukiwarki stawiają dobro użytkownika na pierwszym miejscu, a jakakolwiek aktualizacja algorytmu nie zmieni tej zasady. Chcesz, żeby Twoja strona internetowa zajmowała wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania? W takim razie dawaj ludziom wartość!

Unikalność: Wyszukiwarka lubi unikalne treści. Algorytmy działają zgodnie z założeniem, że każda strona powinna wnosić do danego tematu coś nowego. W przeciwnym razie nawet zoptymalizowana treść nie wyświetli się wysoko w wynikach wyszukiwania. Kiedy piszesz teksty SEO, nie kopiuj ich z innych stron.

Długość treści: Treść powinna być na tyle długa, żeby wyczerpać dany temat. Powinna być również tak krótka, jak to tylko możliwe. Co to właściwie znaczy? Że artykuł powinien kompleksowo omówić dane zagadnienie, ale bez sztucznego wydłużania. Pamiętaj, że niektóre rzeczy lepiej wyjaśnić przy pomocy filmów albo infografik. Wyszukiwarki lubią, gdy tekst jest urozmaicony innymi elementami.

Słowa kluczowe: Czas na nasze ukochane słowa kluczowe! Pisanie tekstów SEO wymaga umieszczenia w treści fraz, których szukają użytkownicy. Z tego względu, zanim zaczniemy pisać artykuł, musimy zrobić research słów kluczowych. Dzięki nim wyszukiwarka lepiej rozumie, o czym jest dany tekst. Pamiętaj jednak, że praca copywritera SEO nie ogranicza się do tej kwestii.

Struktura treści: Tworzenie skutecznych tekstów polega też na nadaniu im odpowiedniej struktury. Umieść w treści nagłówki (H1, H2, H3), w których dodasz słowa kluczowe. W ten sposób uporządkujesz treść i ułatwisz użytkownikom czytanie. To pomoże także robotom wyszukiwarek lepiej zrozumieć content.

Linkowanie wewnętrzne: Pamiętaj, aby umieścić w treści odnośniki wewnętrzne do innych podstron. Dzięki nim roboty Google sprawniej przemieszczają się po Twoim serwisie. To samo dotyczy użytkowników! Dzięki linkom wewnętrznym sprawiasz, że ludzie potencjalnie spędzą na Twojej stronie więcej czasu.

Znaczniki meta: SEO copywriterzy poza samym pisaniem treści na stronę często tworzą również znaczniki meta. Meta opisy nie wyświetlają się na samej stronie internetowej, ale widoczne są w wynikach wyszukiwania i wpływają na jej pozycję. Z tego względu pisanie artykułów SEO wymaga przygotowania zoptymalizowanych meta tagów (title i description).

grafika przedstawiająca najważniejsze elementy SEO copywriting
Podsumujmy, co jest ważne w SEO copywritingu.

Czym dobre teksty SEO różnią się od tych przeciętnych?

Tak jak wspomniałem, powyższe elementy stanowią fundament. Potraktuj je jako wprowadzenie do SEO copywritingu – pierwszy poziom wtajemniczenia. Skuteczne pisanie pod SEO wymaga uwzględnienia wielu czynników, nie tylko tych podstawowych. Wytłumaczę to na przykładzie.

Jednym z parametrów istotnych dla pozycji strony jest “dwell time”, a mówiąc prościej – czas spędzony na stronie. Określa on średnią ilość czasu, który użytkownicy z wyszukiwarki poświęcają na oglądanie danej strony, zanim wrócą do wyników wyszukiwania.

Chociaż Google nie potwierdziło, że dwell time jest czynnikiem rankingowym, to według specjalistów SEO wpływa na pozycję strony. Co to ma do zasad SEO copywritingu?

Wyobraź sobie, że wchodzisz na stronę i wyświetla Ci się ściana tekstu bez nagłówków. Na stronie nie ma też żadnych grafik, a tekst wypchany jest nieodmienionymi słowami kluczowymi. Jak długo pozostaniesz na takiej witrynie? Nieczytelna treść sprawi, że szybko uciekniesz i zaniżysz dwell time.

Z drugiej strony teksty pod SEO mogą być skonstruowane w taki sposób, aby zachęcić użytkownika do pozostania na stronie. Dzięki temu algorytmy wyszukiwarek dostaną sygnał, że wartościowa treść przyciąga użytkowników.

Niestety, ale wiele osób ciągle postrzega SEO copywriting jako wstawianie słów kluczowych w treści. 😉

Czy to znaczy, że “typowy” tekst pisany pod SEO nie osiągnie dobrych wyników? Oczywiście, że nie! Na pozycję strony składa się wiele rzeczy, w tym czynniki związane z domeną czy linkami przychodzącymi.

Znaczenie ma także konkurencja, która pozycjonuje się pod te same słowa kluczowe. Jeżeli konkurencja jest mała, to nawet słabe treści mogą osiągnąć względnie dobre wyniki.

Nieprzemyślane precle i teksty zapleczowe potrafią przyciągać ruch z wyszukiwarki. Chociaż ich jakość jest niska, to ze względu na inne czynniki mogą wyświetlać się dosyć wysoko. Pytanie tylko, czy dało się to zrobić lepiej… Może zamiast na 10 miejscu, strona byłaby w top 3? 🫢

SEO copywriting – najlepsze narzędzia SEO dla copywritera

Przejdźmy teraz do narzędzi, które ułatwiają SEO copywriterowi pracę. Na rynku dostępnych jest ich wiele. Omówię tylko te, z którymi miałem większą styczność. Część z nich jest darmowa, a za część trzeba zapłacić – czasami nawet sporo. 

Narzędzia do pisania

SurferSEO: SurferSEO to narzędzie, które ułatwia pisanie tekstów pod SEO. Najważniejszą funkcją jest content editor, który na podstawie analizy konkurencji podpowiada słowa kluczowe. Co ważniejsze, Surfer wykorzystuje technologię NLP (natural language processing), dzięki czemu aplikacja podpowiada frazy kluczowe, które brzmią naturalnie.

Contadu: Contadu to w zasadzie konkurencja Surfera. Tutaj również mamy do dyspozycji content editor z podpowiedziami fraz kluczowych. Dodatkowo przy pomocy Contadu możemy tworzyć content plany i szukać nowych pomysłów na treści.

Google Docs: Jakiego narzędzia użyć do samego pisania artykułu? Ja polecam Google Docs, z którego korzystam na co dzień. Według mnie ma on dwie duże zalety. Po pierwsze, ten edytor tekstu jest darmowy. Po drugie, dokument można bez pobierania udostępnić innym osobom, dzięki czemu mogą one wprowadzać zmiany lub dodawać komentarze.

Narzędzia do analizy

Ahrefs: Ahrefsa zna chyba każdy, kto miał do czynienia z pozycjonowaniem stron. To złożone narzędzie, które oferuje całą masę funkcji. Przydaje się przede wszystkim podczas link buildingu, ale skorzystają z niego również SEO copywriterzy. Optymalizacja tekstów pod kątem SEO wymaga researchu słów kluczowych, a Ahrefs świetnie nam w tym pomoże. Co ciekawe, możemy skorzystać z darmowego keyword generatora od Ahrefs.

Semrush: Semrush oferuje podobne funkcje do Ahrefs. Z jego pomocą możemy przeanalizować słowa kluczowe, konkurencję, a także własne strony internetowe. Dodatkowo SEO copywriter może w Semrush skorzystać z edytora contentu.

Planer słów kluczowych Google: Analizę słów kluczowych przeprowadzimy także z wykorzystaniem darmowych narzędzi. Jednym z nich jest Planer słów kluczowych od Google. Narzędzie znajdziemy w panelu Google Ads, jednak propozycje słów kluczowych sprawdzą się również podczas działań SEO i budowaniu ruchu organicznego.

Google Search Console: Dobry SEO copywriter nie tylko tworzy teksty, ale również analizuje ich wyniki. W tym pomoże darmowe narzędzie Google Search Console. Dzięki niemu można sprawdzić m.in: pod jakimi frazami kluczowymi wyświetla się strona, ile kliknięć generuje i jaka jest jej średnia pozycja.

Checklista SEO copywritera – krótki poradnik tworzenia treści pod SEO

Przejdźmy do ostatniego punktu, czyli gotowej checklisty, która ułatwi Ci tworzenie tekstów SEO. Dzięki niej sprawdzisz, czy Twój tekst zawiera wszystkie elementy istotne podczas pozycjonowania strony.

  1. Przeprowadź research słów kluczowych – wybierz frazy, pod które zoptymalizujesz swój artykuł. Pamiętaj, aby podczas analizy nie sugerować się jedynie wielkością. Rzadziej wyszukiwane słowa kluczowe potrafią dostarczyć większą liczbę klientów.
  1. Dodaj główną frazę kluczową w znacznikach title i description – chodzi o meta znaczniki, które umieszcza się w kodzie strony, w sekcji <head>.
  1. Umieść frazy kluczowe w treści – dodaj wybrane frazy kluczowe w treści. Nie bój się ich odmieniać i używać tych, które mają mniejszą liczbę wyszukiwań.
  1. Dodaj frazy kluczowe w nagłówkach – chodzi zarówno o nagłówek H1, jak i nagłówki niższych poziomów.
  1. Przygotuj wartościową treść – zadbaj o to, aby treść była unikalna i wartościowa dla użytkowników.
  1. Dodaj w treści linki wewnętrzne – linkowanie wewnętrzne sprawia, że roboty wyszukiwarek i użytkownicy mogą łatwiej poruszać się po witrynie. 

Copywriting SEO nie ogranicza się do zrobienia tych 6 rzeczy. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz z optymalizacją tekstu na stronie, to pamiętaj przynajmniej o fundamentach! Te kilka punktów wystarczy, aby pomóc witrynie osiągać lepsze wyniki.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Ci podstawy SEO copywritingu. Jeżeli masz jakieś pytania albo szukasz SEO copywritera – skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci dobrać słowa kluczowe, przeanalizuję treści na Twojej stronie albo stworzę coś zupełnie od zera. Porozmawiajmy o Twoim content marketingu!

Kacper
Kacper
Od 2019 zajmuję się digital marketingiem. Tworzę treści, buduję zasięgi i pomagam rozwijać internetową działalność.